LICENCJA - Insurance Auto Auction, Inc
wersja PL

 

WARUNKI UŻYTKOWANIA SERWISU AUKCYJNEGO – wersja PL

Właściciel portalu Nationwide Broker Group, Inc informuje osoby korzystające z portalu aukcyjnego www.aiia.pl,

iż w celu uniknięcia nieporozumień i zrozumienia całego mechanizmu działania portalu licytacyjnego należy się

szczegółowo zapoznać z treścią niniejszych warunków użytkowania serwisu, które przedstawiamy poniżej:

Właścicielem portalu aukcyjnego AIIA.pl – Auto Insurance Auction jest firma brokerska:

Nationwide Broker Group, Inc z siedzibą 60 Asbury Road, Suite # 215 Hackettstown, NJ07840, USA

NA LICENCJI:  Insurance Auto Auction, Inc

Obsługą techniczną oraz płatnościami za rejestrację konta na portalu w Polsce zajmuje się:   

NBG Sp. z o.o.  ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa

WAŻNE - ODBIÓR WYLICYTOWANEGO POJAZDU I TRANSPORT DO POLSKI:

Po zarejestrowaniu konta użytkownika i aby móc składać oferty na aukcjach należy podpisać umowę

z firmą transportową, która zajmie się kompleksowo importem wraz z odprawami celnymi Państwa pojazdu do Polski.

Lista autoryzowanych firm transportowych dostępna jest na naszej stronie w zakładce Transport

 

ŚWIADOMY WYBÓR POJAZDU

WAŻNE: Głównym celem strony licytacyjnej www.aiia.pl - wersja PL – dla klientów w Polsce będącej na licencji Insurance Auto Auction, Inc  jest udostępnienie klientom z Polski możliwości zakupu pojazdów z licytacji ubezpieczeniowych w USA i Kanadzie z zasobów Insurance Auto Auction, Inc. oraz poprzez autoryzowane firmy transportowe w bezpieczny finansowo sposób poprowadzić klienta od wyboru auta poprzez licytację, rozliczenie zakupu, aż do importu auta do Polski. Aby uniknąć wszelkich nieporozumień oraz uprzedzić ewentualne pytania informujemy co następuje:

Ze względu na to, że auta wybierane są na podstawie zdjęć i opisów z aukcji, zawsze należy wcześniej skorzystać z wiedzy pracowników z jednej z autoryzowanych firm transportowych, którzy pomogą ocenić wybrany pojazd oraz czy dany pojazd kwalifikuje się pod względem dokumentacyjnym do importu do PL. Należy również pamiętać, że opisy w aukcjach nie zawsze uwzględniają wszystkie uszkodzone elementy pojazdu. Oferowane pojazdy przez firmy ubezpieczeniowe jak i osoby prywatne są w większości w stanie uszkodzonym i po zakupie nie przysługuje na nie gwarancja jak i prawo zwrotu do domu aukcyjnego co użytkownik portalu www.aiia.pl potwierdza i akceptuje rejestrując konto i docelowo składając wiążącą ofertę zakupu.

Właściciel portalu www.aiia.pl (działając na licencji Insurance Auto Auction, Inc) firma brokerska Nationwide Broker Group, Inc USA oraz obsługująca portal w Polsce firma NBG Sp. z o.o. nie są w żadnym przypadku gwarantami oraz stroną w ewentualnych sporach z prawnym właścicielem pojazdu wystawiającym pojazd na aukcję w USA lub Kanadzie. Jednocześnie dbając o interes osób licytujących i ostatecznie udany zakup informujemy osoby licytujące z Polski co następuje:

 • w USA oraz Kanadzie wpisywany jest do dokumentu TITLE rok modelowy pojazdu (auta) i może on być różny od roku produkcji podanego na tabliczce lub naklejce znamionowej pojazdu.
 • przed zakupem pojazdu młodszego niż 6 miesięcy i z przebiegiem niższym niż 6000km należy sprawdzić w lokalnym urzędzie skarbowym jak jest interpretowany Art.5 ust.1 Ustawy o VAT dla importu pojazdów z krajów trzecich w tym z USA i Kanady (o więcej informacji można zapytać pracownika firmy transportowej z którą podpisaliście Państwo umowę).
 • przed przystąpieniem do licytacji bezwzględnie i za każdym razem należy sprawdzić jaki został wydany dokument własności pojazdu tzw. TITLE, nie wszystkie dokumenty TITLE są honorowane przez Wydziały Komunikacji przy rejestracji w Polsce, a korzystający z portalu rejestrując konto na www.aiia.pl ponosi pełną odpowiedzialność za podjęte decyzje i wylicytowanie wybranych pojazdów, dlatego jeszcze raz prosimy o korzystanie z wiedzy pracowników autoryzowanych firm transportowych – zakładka „Transport” na stronie głównej
 • ze względu na to, iż oferowane pojazdy są w stanie uszkodzonym to reklamacje względem tych aut w większości przypadków mogą nie zostać uznane przez place aukcyjne dlatego sugerujemy, aby przy wyborze pojazdu korzystali Państwo z wiedzy pracowników firm transportowych oraz płatnych raportów zapisujących całą historię pojazdu zanim został wystawiony na daną aukcję co pomoże bardziej szczegółowo ocenić pojazd przed jego zakupem np pod kątem wcześniejszej wypadkowości itp...

HISTORIA POJAZDU

Zawsze sugerujemy klientom przed złożeniem oferty o możliwowci pobrania dostępnego na naszej stronie przy każdym pojeździe płatnego raportu lub zlecenie firmie transportowej sprawdzenie historii pojazdu lub pojazdów, których nabyciem jesteście Państwo zainteresowani. Drugą możliwościa jest zamówienie opinii rzeczoznawcu lokalnego, który osobiście w Państwa imieniu obejrzy na miejscu pojazd na danym placu aukcyjnym.

 

DOKUMENTACJA WŁASNOŚCI POJAZDU „TITLE”

Przed wylicytowaniem pojazdu zawsze należy sprawdzić jaka została wydana dokumentacja dla danego auta, nie wszystkie rodzaje dokumentów TITLE są honorowane przez Wydziały Komunikacji przy rejestracji auta w Polsce. Każdorazowo należy to konsultować z firmą transportową z którą mają Państwo podpisaną umowę na import pojazdu przed licytacją wybranego pojazdu. Informujemy, że jako portal aukcyjny nie odpowiadamy w żadnym wypadku w zakresie wylicytowania auta z dokumentem TITLE uniemożliwiającym rejestrację auta w PL.

 

PROWIZJA AUKCYJNA

Informujemy, iż klienci kupujący poprzez portal www.aiia.pl wersja PL [dotyczy także klientów prywatnych] realizujący import pojazdu poprzez autoryzowaną firmę transportową z profilem dealerskim zapłacą niższą prowizję za zakup pojazdu w USA lub Kanadzie, sprawdź: Tabela Prowizji i Opłat 

                 UWAGA: prowizja dealerska jest nawet 2 krotnie niższa w porównaniu do zakupu przez osobę prywatną na aukcjach w USA i Kanadzie

Dodatkowo informujemy, że na podstawie umów dealerskich nie jest pobierany podatek stanowy [dotyczy USA - dla Kanady proszę złożyć zapytanie do firmy transportowej], pojazd wylicytowany i kupiony przez klienta jest wyłącznie w kwocie netto do exportu. Kupując poprzez nasz portal mają też Państwo dostęp do wszystkich pojazdów wystawionych na aukcjach i jest to średnio o ponad 70% więcej pojazdów. 

 

LICYTACJA POJAZDU – ZASADY LICYTACJI

Wybór pojazdu dokonywany jest na naszej stronie internetowej w zakładce Pojazdy - Znajdź pojazd. Zamieszczone są tam informacje podstawowe dotyczące parametrów oferty i wystawionego pojazdu, datę i godzinę licytacji podaje się w odpowiedniej rubryce [ze względu na inne opcje aukcji  np. Kup Teraz, niektóre oferty mogą zostać zakończone przed czasem]. W tym samym dniu równolegle licytacje są prowadzone dwuetapowo tzn. – na żywo w danym mieście oraz w internecie. Aktualna cena licytacji tzw. PRE-BID czyli oferta wstępna, podawana jest na bieżąco na stronie z opisem [do chwili zakończenia licytacji oferta PRE-BID nie jest ceną ostateczną i zmienia się rosnąco]. Po upływie zakreślonego terminu licytacji następuje jej drugi etap - licytacja on-line, przy czym oferta PRE-BID wylicytowana "Na żywo" w pierwszym etapie staje się ceną wywoławczą w drugim etapie, tj. już przechodzi do licytacji on-line. W licytacji on-line przystąpienie czyli złożenie oferty następuje poprzez podnoszenie oferty w walucie USD. Stosowana jest zasada, "Kto da więcej". Poprzez naszą stronę www.aiia.pl mają Państwo możliwość osobistego uczestniczenia w aukcjach poprzez założone indywidualne konto PUBLICZNE lub BIZNES oraz składanie ofert w opcji tzw: MAX-BID, natomiast w licytacji on-line automat będzie licytował za Państwa do złożonej oferty MAX-BID lub niższej w zależności jak potoczy się finalnie licytacja. Uczestnicząc w licytacji nie należy zapominać o swoich realnych możliwościach finansowych. Radzimy zachować rozsądek i w razie widocznej zbyt wysokiej ceny PRE-BID poczekać na następną okazję. Może się okazać, że taki sam model pojazdu, albo nawet o lepszych parametrach, za kilka dni uda się kupić po niższej cenie. Określenie ostatecznej ceny sprzedaży pojazdu następuje dopiero po zakończeniu licytacji on-line. Musimy jednakże uprzedzić, że wielu sprzedajacych wystawiających auta na aukcje korzysta z opcji "Cena minimalna", co oznacza wskazanie najniższej ceny, za jaką Sprzedający ma zamiar zbyć swój pojazd. Niestety informacja o cenie minimalnej w znacznej większości przypadków jest nam znana dopiero wtedy, gdy wygrywamy licytację on-line. Istnieją wówczas 3 opcje:

 1. zgadzamy się na cenę minimalną - "Rezerwę" wskazaną przez Sprzedającego i wówczas automatycznie nabywamy licytowany pojazd. Jeśli różnica jest rzędu do 15%  można wybrać tą opcje. Jednak, gdy różnica jest większa, np.: /cena wylicytowana przez Państwa wynosi np. 10.000 USD, a "Rezerwa" - 13.000 USD/, czyli różnica wynosi 30% / 3000 USD zalecamy skorzystanie z kolejnej opcji nr 2 lub 3, tj.:
 2. podnieść wylicytowaną cenę np. do 11000 USD i wtedy Sprzedający ma zazwyczaj średnio 24 – 48 godzin [do 2 dni roboczych] licząc od momentu wygrania licytacji, aby zgodzić się na cenę podwyższoną lub nie. Jeżeli Sprzedający nie zgadza się z proponowaną ceną, to wtedy Sprzedający wystawia swój pojazd na kolejną licytację, często także w opcji „Kup Teraz” lub wycofuje go ze sprzedaży.
 3. zostawić wylicytowaną on-line cenę i wtedy Sprzedający ma 24 – 48 godzin [do 2 dni roboczych], licząc od momentu wygrania licytacji, aby zgodzić się na cenę wylicytowaną lub nie. Jeżeli Sprzedający nie zgadza się z tą ceną, podobnie jak wyżej, to wystawia on swój pojazd na kolejną licytację lub wycofuje go ze sprzedaży. Jeśli Sprzedający zgodzi się sprzedać pojazd za wylicytowaną pierwotnie przez Państwa cenę, to wówczas stajecie się Państwo właścicielem pojazdu.

      WAŻNE: powyższe zalecenia są sugerowane i ostateczna decyzja należy zawsze do Kupującego

Do ostatecznie wylicytowanej ceny w każdym przypadku dodać należy koszt prowizji aukcyjnej, koszty transportu z miejsca zakupu do portu w USA oraz kolejno z portu w USA pod wskazany przez Państwa adres w Polsce. Przypominamy o konieczności uwzględnienia w kalkulacji zakupu opłat celno-podatkowych obowiązujących w Polsce lub w Niemczech, które musicie Państwo uiścić we własnym zakresie. Jeśli pojazd został zakupiony jako uszkodzony, to pod uwagę należy wziąć również koszty naprawy. Firma transportowa przedstawi Państwu orientacyjne koszty sprowadzenia pojazdu z podatkami i innymi składowymi transportu. Nasi autoryzowani importerzy / firmy transportowe – zakładka „Transport” posiadają własne bazy dla cen osiąganych na licytacjach i po podpisaniu umowy mogą Państwo otrzymać informację jakie były średnie ceny transakcyjne w ostatnim czasie.

 

KOLEJNOŚĆ CZYNNOŚCI PRZY LICYTACJI AUTA I TRANSPORT DO POLSKI

                                    UWAGA!  W licytacjach mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie, które podpisały umowę

                                                    na import pojazdu z autoryzowaną firmą transportową – zakładka „Transport”

 1. Brać udział w licytacji mogą tylko zarejestrowani użytkownicy którzy przesłali w trakcie rejestracji poprzez naszą stronę swoje dane kontaktowe w tym adres e-mail i numer telefonu oraz wnieśli opłatę rejestracyjną w zależności od wybranego konta Rodzaje kont”.           W trakcie rejestracji otrzymacie Państwo od nas na swój adres e-mail "LOGIN i HASŁO” umożliwiający uczestniczenie w licytacji oraz możliwość składania ofert MAX-BID. Wszystkie kwoty zgłoszone na licytacji z wykorzystaniem w/w "LOGINU i HASŁA" uważane są za zgłoszone przez Państwa osobiście i dlatego bezwzględnie nie należy udostępniać dostępu do konta osobom trzecim. Zachęcamy do wcześniejszego obejrzenia na naszej stronie filmu szkoleniowego dla nowych użytkowników LINK DO FILMU
 2. Przed przystąpieniem do licytacji i aby konto licytacyjne zostało aktywowane z naszej strony w pierwszej kolejności należy zawrzeć umowę z autoryzowaną firmą transportową – kontakty w zakładce Transport”, przewidując wpłatę kaucji / zaliczki bezpośrednio na konto firmy transportowej w Polsce. Kaucja / zaliczka po potwierdzeniu z firmą transportową spełnia rolę wadium dla możliwości składania ofert w naszym serwisie. Zazwyczaj firmy transportowe pobierają w zależności od podpisanej umowy i w formie kaucji / zaliczki sumę stanowiącą 10-30% kwoty za którą zamierzacie Państwo nabyć prawo do udziału w wybranej licytacji, lecz nie mniejszą niż 1,000 USD i jest ona w całości zwrotna z chwilą nie zrealizowania zakupu pojazdu na naszej aukcji.
 3. Dla uczestniczenia w licytacjach konieczne jest otrzymanie przez nasz serwis z firmy transportowej potwierdzenia podpisania umowy z Państwem oraz informacji o wpłaconej kaucji / zaliczce. Po otrzymaniu w/w potwierdzenia Państwa konto zostaje aktywowane dla możliwości składania ofert MAX-BID do kwoty maksymalnej zgodnej z procentowym zabezpieczeniem względem wpłaconej przez Państwa kaucji / zaliczki do firmy transportowej.
 4. Zaznaczamy, że cena zaproponowana przez Państwa w opcji MAX-BID przy wybranym pojeździe jest ceną wstępną i może być podnoszona przez licytującego dowolną ilość razy do momenty zakończenia aukcji. Cena ostateczna pojazdu pojawia się dopiero po zakończeniu licytacji on-line i każdy z Kupujących de facto sam ją kształtuje porzez złożone oferty MAX-BID [wyjątek stanowi opisana powyżej opcja "Cena minimalna"].
 5. Wylicytowana przez automat on-line cena zakupu będzie widoczna po licytacji w Państwa panelu klienta przy danym pojeździe, a pełne rozliczenie wraz z wszelkimi kosztami po stronie USA przesłane przez firmę transportową z którą podpisaliście Państwo umowę. Istnieje możliwość w ramach wpłaconego zadatku uczestniczenia w kilku licytacjach i niekoniecznie muszą one dotyczyć tylko jednego wybranego modelu, jednakże powinny się one pokrywać cenowo z kwotą ustaloną z przewoźnikiem. Wpłacona kwota kaucji / zaliczki stanowi depozyt, warunkujący udział w licytacji i jeśli nie uda się dokonać zakupu wybranego przez Państwa pojazdu, jest ona zwracana w całości na Państwa konto ze strony firmy transportowej, z którego ją przesłano średnio w czasie około 7 dni roboczych od momentu odstąpienia/rezygnacji z licytacji, po odliczeniu kwoty za przelew pobranej przez bank. W wypadku odstąpienia/rezygnacji przez Państwa z udziału w licytacji należy napisać prośbę o zwrot zaliczki drogą mailową na adres firmy transportowej. WAŻNE: Jednakże, prosimy pamiętać, że jeżeli zalicytowana została, choć jedna stawka i ta stawka wygrała licytacje, to wówczas odstąpienie od umowy nie jest już możliwe i pojazd musi zostać odebrany z placu aukcyjnego przez firmę transportową w Państwa imieniu i na podstawie podpisanej umowy.
 6. Po wygraniu licytacji otrzymacie Państwo od swojej firmy transportowej pełne rozlicznie kosztów po stronie USA, które należy wpłacić w terminie 2 dni roboczych, aby uniknąć dodatkowych kosztów opłat przestojowych na placu aukcyjnym ( które wynoszą od 40 USD za dobę ). Przypominamy raz jeszcze, że cena składa się z ceny pojazdu, prowizji aukcyjnej, kosztu przewozu pojazdu na terenie USA, kosztów lokalnych jeżeli występują, kosztu frachtu morskiego z USA do wybranego portu w Europie. Aby uchronić Państwa od kar za zwłokę oraz kosztów za parkowanie pojazdu bardzo prosimy o realizowanie ekspresowych przelewów.
 7. W uśrednionym czasie około 5-7 tygodni (wysyłka ze wschodniego wybrzeża, port NEW JERSEY) i około 10-12 tygodni (wysyłka z zachodniego wybrzeża, port LOS ANGELES), w zależności od odległości domów aukcyjnych do portu, wybranego portu wysyłki i czasu odpraw celnych pojazd dostarczany jest do Polski pod wskazany przez Państwa adres. Wówczas otrzymujecie Państwo od swojej firmy transportowej numer nadanego kontenera oraz dane, umożliwiające dostęp do strony internetowej armatora morskiego realizującego przewóz kontenera celem prowadzenia stałego monitoringu trasy i przybliżoną datę przybycia do portu docelowego po czym kolejno nastąpi odprawa celna importowa i dostawa pojzdu do kraju.

KONTA RODZAJE

 • KONTO „BEZPŁATNE”: ważność konta 3 miesiące, przypisane funkcje:      
  • możliwość logowania się do aukcji
  • obserwowania wszystkich aukcji on-line
  • koszyk dla wybranych obserwowanych pojazdów
 • KONTO „PUBLICZNE”: ważność konta 6 miesięcy, opłata 200 PLN brutto z VAT*, przypisane funkcje: 
  • wszystkie uprawniania konta bezpłatnego
  • licytacja jednego pojazdu do ustalonej i zabezpieczonej kwoty kaucji
  • gratis pierwszy raport historii pojazdu CARFAX, każdy kolejny w promocyjnej cenie 80 PLN
 •   KONTO „BIZNES”: ważność konta 12 miesięcy, opłata 400 PLN brutto z VAT*, przypisane funkcje: 
  • wszystkie uprawnienia konta publicznego
  • licytacja wielu pojazdu do ustalonej i zabezpieczonej kwoty kaucji
  • gratis pierwszy raport historii pojazdu CARFAX, każdy kolejny w promocyjnej cenie 40 PLN.

 

*Płatności realizowane poprzez PayU

Obsługą portalu w Polsce w tym przelewów i aktywacji dostępu jest firma:

NBG Sp. z o.o. , ul. Postępu 15, 02-676 Warszawa

Wszelkie pytania prosimy zgłaszać do obsługi portalu aukcyjnego: 

BEZPŁATNA INFOLINIA w PL  780 130 100   E-mail: info@aiia.pl

REJESTRACJA KONTA W SERWISIE AUKCYJNYM AIIA.PL JEST RÓWNOZNACZNA Z ZAPOZNANIEM SIĘ ORAZ AKCEPTACJĄ

PRZEZ UŻYTKOWNIKA POWYŻSZYCH WARUNKÓW KORZYSTANIA Z SERWISU AUKCYJNEGO AIIA.pl oraz

PRZED SKORZYSTANIEM Z SERWISU AUKCYJNEGO www.aiia.pl NALEŻY ZAPOZNAĆ SIĘ z REGULAMINEM i POLITYKĄ PRYWATNOŚCI